  • QVVFY16V075S
QVVFY16V075S interchange timken QVVFY16V075S
QVVFY16V075S cross reference timken QVVFY16V075S
QVVFY16V075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY16V075S
d: 4.48
D: 3.01
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.095 mm0.0037 in
Bearing Number: 0.120 mm0.0047 in
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC7.88 in200.2 mm
Dimension C4.190 in106.40 mm
Dimension D6.63 in168.4 mm
Dimension E5.56 in141.2 mm
Dimension F9.5 in241.3 mm
Dimension H0.94 in23.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.56 in90.4 mm
Dimension L Fix3.48 in88.4 mm
Dimension N3.0000 in76.200 mm
Dimension RVV0.60 in15.2 mm
Dimension SVV4.08 in103.6 mm
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
C0 - Static Load62500 lb278 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.01
Y2 - Geometry Factor4.48
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.095 mm0.0037 in
Pre Install Clearance Max0.120 mm0.0047 in