  • QVVFY12V055S
QVVFY12V055S interchange timken QVVFY12V055S
QVVFY12V055S cross reference timken QVVFY12V055S
QVVFY12V055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY12V055S
d: 4.25
D: 2.86
B: 15.0 lb6.8 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.075 mm0.0030 in
Bearing Number: 0.094 mm0.0037 in
Housing Construction: 3500 rpm
UPC Code: 2000 rpm
Shaft Size Type: 1650 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22212
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight15.0 lb6.8 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC6.38 in162.1 mm
Dimension C3.160 in80.30 mm
Dimension D5.13 in130.3 mm
Dimension E4.51 in114.6 mm
Dimension F7.75 in196.9 mm
Dimension H0.75 in19.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L Exp3.23 in82 mm
Dimension L Fix3.15 in80 mm
Dimension N2.440 in62.00 mm
Dimension RVV0.87 in22.1 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)38100 lb169 kN
C0 - Static Load39000 lb174 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.86
Y2 - Geometry Factor4.25
Oil Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Oil Lubrication - T Seal3500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1650 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Grease Lubrication - T Seal3000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1550 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.075 mm0.0030 in
Pre Install Clearance Max0.094 mm0.0037 in