- QVFX28V125S
| QVFX28V125S interchange timken QVFX28V125S | |
| QVFX28V125S cross reference timken QVFX28V125S | |
| QVFX28V125S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFX28V125S |
| d: | 3.89 |
| D: | 2.62 |
| B: | 115 lb52.2 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 125 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.160 mm0.0063 in |
| Bearing Number: | 0.201 mm0.0079 in |
| Housing Construction: | 1200 rpm |
| UPC Code: | 650 rpm |
| Shaft Size Type: | 350 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22228 |
| Shaft Size | 125 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 115 lb52.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension C | 11.190 in284.20 mm |
| Dimension E | 7.000 in177.8 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.125 in24 mm |
| Dimension L Exp | 6.62 in168.1 mm |
| Dimension L Fix | 6.54 in166.1 mm |
| Dimension N | 5.450 in138.40 mm |
| Dimension RV | 0.72 in18.3 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| C0 - Static Load | 237000 lb1060 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 194000 lb863 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.89 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0063 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0079 |
| Pre Install Clearance Min | 0.160 mm0.0063 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.201 mm0.0079 in |