- QVFK26V110S
| QVFK26V110S interchange timken QVFK26V110S | |
| QVFK26V110S cross reference timken QVFK26V110S | |
| QVFK26V110S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFK26V110S |
| d: | 3.61 |
| D: | 2.43 |
| B: | 108.0 lb49.0 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 110 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.135 mm0.0053 in |
| Bearing Number: | 0.170 mm0.0067 in |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 110 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 108.0 lb49.0 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension C | 11.190 in284.20 mm |
| Dimension E | 7.000 in177.8 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.125 in24 mm |
| Dimension L Exp | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension L Fix | 6.3 in160.0 mm |
| Dimension N | 5.320 in135.10 mm |
| Dimension RV | 0.48 in12.2 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.28 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.43 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.61 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.135 mm0.0053 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.170 mm0.0067 in |