  • QVFY28V125S
QVFY28V125S interchange timken QVFY28V125S
QVFY28V125S cross reference timken QVFY28V125S
QVFY28V125S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVFY28V125S
d: 3.98
D: 2.67
B: 115 lb52.2 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 125 mm
Size: Metric
Weight: 0.160 mm0.0063 in
Bearing Number: 0.201 mm0.0079 in
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 650 rpm
Shaft Size Type: 350 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22228
Shaft Size  125 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight115 lb52.2 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC14.00 in355.6 mm
Dimension C7.480 in190.000 mm
Dimension D11.19 in284.2 mm
Dimension E7.000 in177.8 mm
Dimension F16.5 in419.1 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)1.125 in24 mm
Dimension L Exp6.62 in168.1 mm
Dimension L Fix6.54 in166.1 mm
Dimension N5.450 in138.40 mm
Dimension RV0.72 in18.3 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
C0 - Static Load237000 lb1060 kN
C - Dynamic Load (Basic)194000 lb863 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.67
Y2 - Geometry Factor3.98
Oil Lubrication - M/N Seal650 rpm
Oil Lubrication - T Seal1200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal650 rpm
Grease Lubrication - T Seal900 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0071
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0091
Pre Install Clearance Min0.160 mm0.0063 in
Pre Install Clearance Max0.201 mm0.0079 in