- QVFY16V070S
| QVFY16V070S interchange timken QVFY16V070S | |
| QVFY16V070S cross reference timken QVFY16V070S | |
| QVFY16V070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFY16V070S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 28 lb12.7 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.095 mm0.0037 in |
| Bearing Number: | 0.120 mm0.0047 in |
| Housing Construction: | 2650 rpm |
| UPC Code: | 1500 rpm |
| Shaft Size Type: | 1200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22216 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 28 lb12.7 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 7.88 in200.2 mm |
| Dimension C | 4.190 in106.40 mm |
| Dimension D | 6.63 in168.4 mm |
| Dimension E | 5.56 in141.2 mm |
| Dimension F | 9.5 in241.3 mm |
| Dimension H | 0.94 in23.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L Exp | 3.56 in90.4 mm |
| Dimension L Fix | 3.48 in88.4 mm |
| Dimension N | 3.0000 in76.200 mm |
| Dimension RV | 0.19 in4.8 mm |
| Dimension SV | 3.29 in83.6 mm |
| C0 - Static Load | 62500 lb278 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 57200 lb254 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2650 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1150 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.095 mm0.0037 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.120 mm0.0047 in |