- QMFY18J085S
QMFY18J085S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Round Flange Block
| QMFY18J085S interchange timken QMFY18J085S | |
| QMFY18J085S cross reference timken QMFY18J085S | |
| QMFY18J085S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMFY18J085S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 42 lb19.1 Kg |
| r(min): | 0883450032391 0883450032421 0883450032490 0883450032520 0883450032599 0883450163767 |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 85 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.060 mm0.0024 in |
| Bearing Number: | 0.100 mm0.0039 in |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 85 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 42 lb19.1 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| UPC Code | 0883450032391 0883450032421 0883450032490 0883450032520 0883450032599 0883450163767 |
| Dimension BC | 9.50 in241.3 mm |
| Dimension C | 4.760 in120.90 mm |
| Dimension D | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension E | 6.72 in170.7 mm |
| Dimension F | 11.13 in282.7 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension K | 1.44 in36.6 mm |
| Dimension L Exp | 4.36 in110.7 mm |
| Dimension L Fix | 4.28 in108.7 mm |
| Dimension M | 2.59 in65.8 mm |
| Dimension N | 3.360 in85.30 mm |
| Dimension R | 0.25 in6.4 mm |
| Dimension S | 4.03 in102.4 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.060 mm0.0024 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.100 mm0.0039 in |