- QMFY13J065S
QMFY13J065S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Round Flange Block
| QMFY13J065S interchange timken QMFY13J065S | |
| QMFY13J065S cross reference timken QMFY13J065S | |
| QMFY13J065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMFY13J065S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 19 lb8.6 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.040 mm0.0016 in |
| Bearing Number: | 0.065 mm0.0026 in |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 19 lb8.6 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 6.75 in171.5 mm |
| Dimension C | 3.620 in91.90 mm |
| Dimension D | 5.75 in146.1 mm |
| Dimension E | 4.77 in121.2 mm |
| Dimension F | 8.13 in206.5 mm |
| Dimension H | 0.94 in23.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension K | 1.24 in31.5 mm |
| Dimension L Exp | 3.56 in90.4 mm |
| Dimension L Fix | 3.47 in88.1 mm |
| Dimension M | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension N | 2.850 in72.40 mm |
| Dimension R | 0.09 in2.3 mm |
| Dimension S | 3.37 in85.6 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.040 mm0.0016 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.065 mm0.0026 in |