- QMFY09J045S
QMFY09J045S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Round Flange Block
| QMFY09J045S interchange timken QMFY09J045S | |
| QMFY09J045S cross reference timken QMFY09J045S | |
| QMFY09J045S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMFY09J045S |
| d: | 3.93 |
| D: | 2.64 |
| B: | 11.0 lb5.0 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 45 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.035 mm0.0014 in |
| Bearing Number: | 0.055 mm0.0022 in |
| Housing Construction: | 4500 rpm |
| UPC Code: | 2700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1950 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22209 |
| Shaft Size | 45 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 11.0 lb5.0 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 5.50 in139.7 mm |
| Dimension C | 2.630 in66.80 mm |
| Dimension D | 4.13 in104.9 mm |
| Dimension E | 3.89 in98.8 mm |
| Dimension F | 6.75 in171.5 mm |
| Dimension H | 0.81 in20.6 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension K | 0.99 in25.1 mm |
| Dimension L Exp | 3.08 in78.2 mm |
| Dimension L Fix | 3 in76.2 mm |
| Dimension M | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension N | 2.380 in60.50 mm |
| Dimension R | 0.12 in3 mm |
| Dimension S | 2.87 in72.9 mm |
| C0 - Static Load | 24200 lb108 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 24500 lb109 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.64 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.93 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 4000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0014 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0022 |
| Pre Install Clearance Min | 0.035 mm0.0014 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.055 mm0.0022 in |