  • QAFY18A090S
QAFY18A090S interchange timken QAFY18A090S
QAFY18A090S cross reference timken QAFY18A090S
QAFY18A090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAFY18A090S
d: 4.31
D: 2.90
B: 42 lb19.1 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.060 mm0.0024 in
Bearing Number: 0.100 mm0.0039 in
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight42 lb19.1 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC9.50 in241.3 mm
Dimension C5.130 in130.30 mm
Dimension D7.63 in193.8 mm
Dimension E6.72 in170.7 mm
Dimension F11.13 in282.7 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension KA1.44 in36.6 mm
Dimension L Exp4.36 in110.7 mm
Dimension L Fix4.28 in108.7 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension N3.360 in85.30 mm
Dimension RA0.25 in6.4 mm
Dimension SA4.03 in102.4 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.060 mm0.0024 in
Pre Install Clearance Max0.100 mm0.0039 in