  • QAFY10A050S
QAFY10A050S interchange timken QAFY10A050S
QAFY10A050S cross reference timken QAFY10A050S
QAFY10A050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAFY10A050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 12 lb5.4 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.040 mm0.0016 in
Bearing Number: 0.065 mm0.0026 in
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight12 lb5.4 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC5.75 in146.1 mm
Dimension C2.880 in73.20 mm
Dimension D4.54 in115.3 mm
Dimension E4.07 in103.4 mm
Dimension F7 in177.8 mm
Dimension H0.75 in19.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension KA1 in25.4 mm
Dimension L Exp3.07 in78 mm
Dimension L Fix2.99 in75.9 mm
Dimension M1.87 in47.5 mm
Dimension N2.250 in57.2 mm
Dimension RA0.12 in3 mm
Dimension SA2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.040 mm0.0016 in
Pre Install Clearance Max0.065 mm0.0026 in