  • E/PF/TRB/80MM
E/PF/TRB/80MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/80MM interchange LOYAL E/PF/TRB/80MM
E/PF/TRB/80MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/80MM
E/PF/TRB/80MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/80MM
d: 2.07
D: 1.71
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 44 lb
Width: 053893778280
Size: 3.15 in80 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1640 rpm
UPC Code: 1.19
Shaft Size Type: 16000 lb
Shaft Size 3.15 in80 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight44 lb
UPC Code053893778280
Nose Diameter6.89 in
Nose Bore Diameter5.8 in
Dimension B 5 in