  • QAAPX26A130S
QAAPX26A130S interchange timken QAAPX26A130S
QAAPX26A130S cross reference timken QAAPX26A130S
QAAPX26A130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPX26A130S
d: 3.90
D: 2.62
B: 149 lb67.6 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 130 mm
Width: Metric
Size: 0.0037 in0.095 mm
Weight: 0.0057 in0.145 mm
Bearing Number: 1500 rpm
Housing Construction: 700 rpm
UPC Code: 400 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight149 lb67.6 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A6.13 in155.7 mm
Dimension B11.15 in283.2 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D Max16.75 in425.5 mm
Dimension D Min15.25 in387.4 mm
Dimension E4.25 in108.0 mm
Dimension F20.25 in514.4 mm
Dimension G6.7500 in171.50 mm
Dimension H2.00 in50.8 mm
Dimension J (Bolt Size)1.125 in24 mm
Dimension L7.1 in180.3 mm
Dimension M3.72 in94.5 mm
Dimension R1.47 in37.3 mm
Dimension S7.440 in189.00 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0057
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0057 in0.145 mm