  • QAAPR18A085S
QAAPR18A085S interchange timken QAAPR18A085S
QAAPR18A085S cross reference timken QAAPR18A085S
QAAPR18A085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPR18A085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 49.0 lb22.2 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 85 mm
Width: Metric
Size: 0.0024 in0.060 mm
Weight: 0.0039 in0.100 mm
Bearing Number: 2400 rpm
Housing Construction: 1400 rpm
UPC Code: 1000 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight49.0 lb22.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.75 in95.3 mm
Dimension B7.69 in195.3 mm
Dimension C5.13 in130.3 mm
Dimension D Max11.25 in285.8 mm
Dimension D Min9.25 in235.0 mm
Dimension E2.38 in60.5 mm
Dimension F13.63 in346.2 mm
Dimension G3.7500 in95.30 mm
Dimension H1.56 in39.6 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L4.47 in113.5 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension RAA0.84 in21.3 mm
Dimension SAA5.18 in131.6 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm