  • QAAPR13A060S
QAAPR13A060S interchange timken QAAPR13A060S
QAAPR13A060S cross reference timken QAAPR13A060S
QAAPR13A060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPR13A060S
d: 4.15
D: 2.79
B: 20 lb9.10 Kg
r(min): 0.0015 in0.038 mm
r1(min): 60 mm
Width: Metric
Size: 0.0016 in0.040 mm
Weight: 0.0026 in0.065 mm
Bearing Number: 3200 rpm
Housing Construction: 1800 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight20 lb9.10 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension B5.8 in147.3 mm
Dimension C3.81 in96.8 mm
Dimension D Max8.75 in222.3 mm
Dimension D Min7.13 in181.1 mm
Dimension E1.88 in47.8 mm
Dimension F10.250 in260.4 mm
Dimension G3.2500 in82.60 mm
Dimension H0.98 in24.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.77 in95.8 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension RAA0.70 in17.8 mm
Dimension SAA4.3 in109.2 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm