  • QAAPF20A100S
QAAPF20A100S interchange timken QAAPF20A100S
QAAPF20A100S cross reference timken QAAPF20A100S
QAAPF20A100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPF20A100S
d: 4.24
D: 2.85
B: 67 lb30.400 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 100 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 2000 rpm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight67 lb30.400 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.25 in108.0 mm
Dimension B8.780 in223 mm
Dimension C6.00 in152.4 mm
Dimension D Max13.38 in339.9 mm
Dimension D Min10.88 in276.4 mm
Dimension E2.25 in57.2 mm
Dimension F14.88 in378.0 mm
Dimension G4.310 in109.50 mm
Dimension H1.40 in35.6 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L5.13 in130.3 mm
Dimension M2.97 in75.4 mm
Dimension RAA0.99 in25.1 mm
Dimension SAA5.94 in150.9 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm