- QAAMC18A085S
| QAAMC18A085S interchange timken QAAMC18A085S | |
| QAAMC18A085S cross reference timken QAAMC18A085S | |
| QAAMC18A085S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAMC18A085S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 26 lb11.80 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 85 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 85 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 26 lb11.80 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.59 in15.00 mm |
| Dimension B | 1.06 in26.9 mm |
| Dimension C | 5.13 in130.3 mm |
| Dimension D | 0.23 in5.8 mm |
| Dimension F | 6.750 in171.50 mm |
| Dimension G | 3.450 in87.60 mm |
| Dimension L Exp | 4.42 in112.3 mm |
| Dimension L Fix | 4.34 in110.2 mm |
| Dimension M | 2.59 in65.8 mm |
| Dimension RAA | 0.84 in21.3 mm |
| Dimension SAA | 5.18 in131.6 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |