- QAAMC13A060S
| QAAMC13A060S interchange timken QAAMC13A060S | |
| QAAMC13A060S cross reference timken QAAMC13A060S | |
| QAAMC13A060S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAMC13A060S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 12 lb5.4 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 60 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 12 lb5.4 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.530 in13.50 mm |
| Dimension B | 0.91 in23.1 mm |
| Dimension C | 3.81 in96.8 mm |
| Dimension D | 0.19 in4.8 mm |
| Dimension F | 5.0000 in127 mm |
| Dimension G | 2.730 in69.30 mm |
| Dimension L Exp | 3.46 in87.9 mm |
| Dimension L Fix | 3.64 in92.5 mm |
| Dimension M | 2.15 in54.6 mm |
| Dimension RAA | 0.65 in16.5 mm |
| Dimension SAA | 4.3 in109.2 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |