  • E/PF/TRB/75MM
E/PF/TRB/75MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/75MM interchange LOYAL E/PF/TRB/75MM
E/PF/TRB/75MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/75MM
E/PF/TRB/75MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/75MM
d: 2.26
D: 1.87
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 25 lb
Width: 053893778785
Size: 2.953 in75 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2060 rpm
UPC Code: 1.30
Shaft Size Type: 10000 lb
Shaft Size 2.953 in75 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight25 lb
UPC Code053893778785
Nose Diameter5.99 in
Nose Bore Diameter4.7 in
Dimension B 4-1/2 in
Dimension H 8-3/4 in
Dimension A 3-11/16 in
Dimension N25.300 in
Dimension J 7-1/2 in
Dimension A3 1-1/2 in
Bolt Diameter 5/8 in
Dimension E 2 in