  • QAATU20A100S
QAATU20A100S interchange timken QAATU20A100S
QAATU20A100S cross reference timken QAATU20A100S
QAATU20A100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAATU20A100S
d: 4.24
D: 2.85
B: 58.0 lb26.3 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.075 mm0.0030 in
Bearing Number: 0.120 mm0.0047 in
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight58.0 lb26.3 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A4.13 in104.9 mm
Dimension C1.13 in28.7 mm
Dimension D9.44 in239.8 mm
Dimension E8.63 in219.2 mm
Dimension F2.13 in54.1 mm
Dimension G2.06 in52.3 mm
Dimension J5.63 in143.0 mm
Dimension L11.69 in296.9 mm
Dimension M2.97 in75.4 mm
Dimension N4.79 in121.7 mm
Dimension P7.00 in177.8 mm
Dimension S2.060 in52.30 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.075 mm0.0030 in
Pre Install Clearance Max0.120 mm0.0047 in