  • QAAMC10A050S
QAAMC10A050S interchange timken QAAMC10A050S
QAAMC10A050S cross reference timken QAAMC10A050S
QAAMC10A050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAMC10A050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 8.00 lb3.60 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight8.00 lb3.60 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.530 in13.50 mm
Dimension B0.91 in23.1 mm
Dimension C2.88 in73.2 mm
Dimension D0.19 in4.8 mm
Dimension F4.125 in104.80 mm
Dimension G2.450 in62.20 mm
Dimension L Exp3.20 in81.3 mm
Dimension L Fix3.12 in79.2 mm
Dimension M1.87 in47.5 mm
Dimension RAA0.66 in16.8 mm
Dimension SAA3.75 in95.3 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm