  • QAATU18A085S
QAATU18A085S interchange timken QAATU18A085S
QAATU18A085S cross reference timken QAATU18A085S
QAATU18A085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAATU18A085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 44 lb20.00 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.060 mm0.0024 in
Bearing Number: 0.100 mm0.0039 in
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight44 lb20.00 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A3.63 in92.2 mm
Dimension C1.00 in25.4 mm
Dimension D7.63 in193.8 mm
Dimension E6.81 in173.0 mm
Dimension F1.81 in46.0 mm
Dimension G1.88 in47.8 mm
Dimension J4.88 in124.0 mm
Dimension L10.12 in257.0 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension N4.22 in107.2 mm
Dimension P6.25 in158.8 mm
Dimension S1.810 in46.00 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.060 mm0.0024 in
Pre Install Clearance Max0.100 mm0.0039 in