  • QAATU13A065S
QAATU13A065S interchange timken QAATU13A065S
QAATU13A065S cross reference timken QAATU13A065S
QAATU13A065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAATU13A065S
d: 4.15
D: 2.79
B: 27 lb12.2 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.040 mm0.0016 in
Bearing Number: 0.065 mm0.0026 in
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight27 lb12.2 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension C0.88 in22.4 mm
Dimension D5.88 in149.4 mm
Dimension E5.13 in130.3 mm
Dimension F1.31 in33.3 mm
Dimension G1.31 in33.3 mm
Dimension J3.75 in95.3 mm
Dimension L7.63 in193.8 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension N3.59 in91.2 mm
Dimension P4.75 in120.7 mm
Dimension S1.060 in26.90 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.040 mm0.0016 in
Pre Install Clearance Max0.065 mm0.0026 in