- QAAFX18A090S
| QAAFX18A090S interchange timken QAAFX18A090S | |
| QAAFX18A090S cross reference timken QAAFX18A090S | |
| QAAFX18A090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFX18A090S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 42 lb19.1 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 42 lb19.1 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 9.5 in241.3 mm |
| Dimension C | 5.13 in130.3 mm |
| Dimension D | 7.630 in193.80 mm |
| Dimension E | 6.72 in170.7 mm |
| Dimension F | 8.38 in212.9 mm |
| Dimension H | 1.31 in33.3 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L Exp | 4.3 in109.2 mm |
| Dimension L Fix | 4.22 in107.2 mm |
| Dimension M | 2.59 in65.8 mm |
| Dimension N | 3.310 in84.1 mm |
| Dimension RAA | 0.97 in24.6 mm |
| Dimension SAA | 5.18 in131.6 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |