- QAAFL20A315S
| QAAFL20A315S interchange timken QAAFL20A315S | |
| QAAFL20A315S cross reference timken QAAFL20A315S | |
| QAAFL20A315S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFL20A315S |
| d: | 4.23 |
| D: | 2.84 |
| B: | 55 lb24.90 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 3-15/16 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 3-15/16 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 55 lb24.90 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 10.75 in273.1 mm |
| Dimension C | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension D | 8.390 in213.10 mm |
| Dimension E | 7.60 in193.0 mm |
| Dimension F | 9.500 in241.3 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1 in24 mm |
| Dimension L Exp | 5.29 in134.4 mm |
| Dimension L Fix | 5.21 in132.3 mm |
| Dimension M | 2.97 in75.4 mm |
| Dimension N | 4.120 in104.60 mm |
| Dimension RAA | 0.71 in18 mm |
| Dimension SAA | 5.92 in150.4 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.84 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.23 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HM50T | 7.0 Kg | Tr250x4 | 10 mm | 20 mm | 290 mm | 320 mm |