  • QAAFL15A075S
QAAFL15A075S interchange timken QAAFL15A075S
QAAFL15A075S cross reference timken QAAFL15A075S
QAAFL15A075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAFL15A075S
d: 4.48
D: 3.01
B: 23 lb10.40 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0020 in0.050 mm
Bearing Number: 0.0031 in0.080 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight23 lb10.40 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC7.88 in200.2 mm
Dimension C4.50 in114.3 mm
Dimension D6.630 in168.40 mm
Dimension E5.56 in141.2 mm
Dimension F7.19 in182.6 mm
Dimension H1.06 in26.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.85 in97.8 mm
Dimension L Fix3.77 in95.8 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension N2.930 in74.40 mm
Dimension RAA0.97 in24.6 mm
Dimension SAA4.74 in120.4 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.01
Y2 - Geometry Factor4.48
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm