  • QAAFL10A050S
QAAFL10A050S interchange timken QAAFL10A050S
QAAFL10A050S cross reference timken QAAFL10A050S
QAAFL10A050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAFL10A050S
d: 4.04
D: 2.71
B: 11.0 lb5.0 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight11.0 lb5.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC5.75 in146.1 mm
Dimension C2.88 in73.2 mm
Dimension D4.750 in120.70 mm
Dimension E4.07 in103.4 mm
Dimension F5.19 in131.8 mm
Dimension H0.91 in23.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension L Exp3.26 in82.8 mm
Dimension L Fix3.18 in80.8 mm
Dimension M1.89 in48 mm
Dimension N2.460 in62.50 mm
Dimension RAA0.6 in15.2 mm
Dimension SAA3.78 in96.0 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.71
Y2 - Geometry Factor4.04
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm