- QAAFX22A115S
| QAAFX22A115S interchange timken QAAFX22A115S | |
| QAAFX22A115S cross reference timken QAAFX22A115S | |
| QAAFX22A115S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFX22A115S |
| d: | 3.80 |
| D: | 2.55 |
| B: | 102 lb46.300 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 115 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.075 mm0.0030 in |
| Bearing Number: | 0.120 mm0.0047 in |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 115 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 102 lb46.300 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 12.88 in327.2 mm |
| Dimension C | 6.300 in160.000 mm |
| Dimension D | 10.1 in256.5 mm |
| Dimension E | 6.44 in163.6 mm |
| Dimension F | 15.13 in384.3 mm |
| Dimension H | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1 in24 mm |
| Dimension L Exp | 5.74 in145.8 mm |
| Dimension L Fix | 5.66 in143.8 mm |
| Dimension M | 3.7 in94 mm |
| Dimension N | 4.210 in106.90 mm |
| Dimension R | 0.59 in15 mm |
| Dimension S | 6.25 in158.8 mm |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.55 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.80 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.075 mm0.0030 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.120 mm0.0047 in |