- QAASN26A130S
| QAASN26A130S interchange timken QAASN26A130S | |
| QAASN26A130S cross reference timken QAASN26A130S | |
| QAASN26A130S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAASN26A130S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 88 lb40.00 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 130 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0057 in0.145 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 130 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 88 lb40.00 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 5.91 in150.0 mm |
| Dimension B | 11.10 in282.0 mm |
| Dimension C | 6.89 in175 mm |
| Dimension D Max | 17.13 in435.0 mm |
| Dimension D Min | 15.83 in402.0 mm |
| Dimension F | 19.69 in500 mm |
| Dimension G | 4.450 in113.00 mm |
| Dimension H | 1.93 in49.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.250 in30 mm |
| Dimension L | 5.94 in151.0 mm |
| Dimension M | 3.7 in94 mm |
| Dimension RAA | 1.50 in38.0 mm |
| Dimension SAA | 7.40 in188.0 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0057 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0057 in0.145 mm |