  • QAASN18A090S
QAASN18A090S interchange timken QAASN18A090S
QAASN18A090S cross reference timken QAASN18A090S
QAASN18A090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAASN18A090S
d: 4.31
D: 2.90
B: 56 lb25.5 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.0024 in0.060 mm
Bearing Number: 0.0039 in0.100 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight56 lb25.5 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A4.41 in112.0 mm
Dimension B8.35 in212 mm
Dimension C5.12 in130 mm
Dimension D Max12.87 in327.0 mm
Dimension D Min11.42 in290.0 mm
Dimension F14.96 in380.00 mm
Dimension G3.390 in86.00 mm
Dimension H1.54 in39.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.29 in109.0 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension RAA0.91 in23.0 mm
Dimension SAA5.20 in132.0 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm