  • QAAPXT13A060S
QAAPXT13A060S interchange timken QAAPXT13A060S
QAAPXT13A060S cross reference timken QAAPXT13A060S
QAAPXT13A060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPXT13A060S
d: 4.15
D: 2.79
B: 22.00 lb10.00 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight22.00 lb10.00 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension B6.05 in153.7 mm
Dimension C3.81 in96.8 mm
Dimension D Max8.78 in223.0 mm
Dimension D Min7.66 in194.6 mm
Dimension F11.25 in285.8 mm
Dimension G2.900 in73.70 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L3.60 in91.4 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension RAA0.70 in17.8 mm
Dimension SAA4.3 in109.2 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
SAS 2 S5.6 lb2.54 Kg2.189 in55.60 mm200.00 mm7.874 in114.3 mm4.500 in5210 lbf23200 N2 in50.8 mm