  • E/PF/TRB/50MM
E/PF/TRB/50MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/50MM interchange LOYAL E/PF/TRB/50MM
E/PF/TRB/50MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/50MM
E/PF/TRB/50MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/50MM
d: 3.18
D: 2.64
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 10 lb
Width: 053893778877
Size: 1.969 in50 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1.83
Shaft Size Type: 8400 lb
Shaft Size 1.969 in50 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight10 lb
UPC Code053893778877
Nose Diameter4.36 in
Nose Bore Diameter3.5 in