- SDAF 23096K 18
SDAF 23096K 18 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SDAF 23096K 18 interchange timken SDAF 23096K 18 | |
| SDAF 23096K 18 cross reference timken SDAF 23096K 18 | |
| SDAF 23096K 18 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23096K 18 |
| d: | ER 888 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SDAF3096K-18 |
| r(min): | 33.7500 in |
| r1(min): | SDAF23096K18 |
| Width: | 14.5 in |
| Size: | 44.3750 in |
| Weight: | 46.1250 in |
| Bearing Number: | 18 in |
| Housing Construction: | 5.5000 in |
| UPC Code: | 21.0000 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23096K |
| Diameter S-1 | 18 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3096 x 18.000 |
| Housing Only2 | SDAF3096K-18 |
| A | 17.0000 in |
| B | 53.0000 in |
| C | 21.0000 in |
| D | 5.5000 in |
| F | 14.5 in |
| H | 33.7500 in |
| Bolt Hole Length | 3.125 in |
| Bolt Hole Width | 2.25 in |
| E Max. | 46.1250 in |
| E Min. | 44.3750 in |