- SDAF 23080K 15
SDAF 23080K 15 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SDAF 23080K 15 interchange timken SDAF 23080K 15 | |
| SDAF 23080K 15 cross reference timken SDAF 23080K 15 | |
| SDAF 23080K 15 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23080K 15 |
| d: | ER 847-1 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SDAF080K-15 |
| r(min): | 29 in |
| r1(min): | SDAF23080K15 |
| Width: | 11 in |
| Size: | 39.2500 in |
| Weight: | 40.7500 in |
| Bearing Number: | 15 in |
| Housing Construction: | 5.2500 in |
| UPC Code: | 17.1250 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23080K |
| Diameter S-1 | 15 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3080 x 15.000 |
| Housing Only2 | SDAF080K-15 |
| A | 14.5000 in |
| B | 46.0000 in |
| C | 17.1250 in |
| D | 5.2500 in |
| F | 11 in |
| H | 29 in |
| Bolt Hole Length | 2.75 in |
| Bolt Hole Width | 2 in |
| E Max. | 40.7500 in |
| E Min. | 39.2500 in |