- SDAF 23076K 14
SDAF 23076K 14 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SDAF 23076K 14 interchange timken SDAF 23076K 14 | |
| SDAF 23076K 14 cross reference timken SDAF 23076K 14 | |
| SDAF 23076K 14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23076K 14 |
| d: | ER 876-1 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SDAF076K-14 |
| r(min): | 26 in |
| r1(min): | SDAF23076K14 |
| Width: | 10.5 in |
| Size: | 35.0000 in |
| Weight: | 36.5000 in |
| Bearing Number: | 14 in |
| Housing Construction: | 4.5000 in |
| UPC Code: | 15.7500 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23076K |
| Diameter S-1 | 14 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3076 x 14.000 |
| Housing Only2 | SDAF076K-14 |
| A | 12.8125 in |
| B | 41.7500 in |
| C | 15.7500 in |
| D | 4.5000 in |
| F | 10.5 in |
| H | 26 in |
| Bolt Hole Length | 2.625 in |
| Bolt Hole Width | 1.875 in |
| E Max. | 36.5000 in |
| E Min. | 35.0000 in |