- SDAF 23260K 11
SDAF 23260K 11 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23260K 11 interchange timken SDAF 23260K 11 | |
| SDAF 23260K 11 cross reference timken SDAF 23260K 11 | |
| SDAF 23260K 11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23260K 11 |
| d: | ER 974-1 |
| D: | A8970 |
| B: | SDAF3260K x 11 |
| r(min): | 25.7500 in |
| r1(min): | SDAF23260K11 |
| Width: | 10.5 in |
| Size: | 35.0000 in |
| Weight: | 36.5000 in |
| Bearing Number: | 35.7500 in |
| Housing Construction: | 11 in |
| UPC Code: | 4.5000 in |
| Shaft Size Type: | 15.7500 in |
| Bearing Number | 23260K |
| Diameter S-1 | 11 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3260 x 11 |
| Housing Only2 | SDAF3260K x 11 |
| A | 12.8125 in |
| B | 41.7500 in |
| C | 15.7500 in |
| D | 4.5000 in |
| E | 35.7500 in |
| E Max. | 36.5000 in |
| E Min. | 35.0000 in |
| F | 10.5 in |
| H | 25.7500 in |
| Bolt Hole Length | 2.625 in |
| Bolt Hole Width | 1.875 in |