Bearing housings
- Flanged housings
- FNL 516 A + 2216 K + H 316 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
FNL 516 A + 2216 K + H 316 Bearing | Flanged housings
| FNL 516 A + 2216 K + H 316 interchange SKF FNL 516 A + 2216 K + H 316 | |
| FNL 516 A + 2216 K + H 316 cross reference SKF FNL 516 A + 2216 K + H 316 | |
| FNL 516 A + 2216 K + H 316 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | FNL 516 A + 2216 K + H 316 |
| d: | FNL 516 A + 2216 K + H 31... |
| D: | 196.000 |
| B: | FNL 516 A |
| r(min): | 98.000 |
| r1(min): | 196.000 |
| Width: | 70.000 |
| Size: | 2216 K |
| TC: | 113.000 |
FNL 522 B + 1222 K + H 222 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 1222 K
L: FNL 522 B + 1222 K + H 22...
HOUSING: 270.000
H1: FNL 522 B
H: 135.000
DDA: 270.000
FNL 518 B + C 2218 K + H 318 E AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: C 2218 K
L: FNL 518 B + C 2218 K + H ...
HOUSING: 210.000
H1: FNL 518 B
H: 105.000
DDA: 210.000
FNL 507 B + C 2207 K + H 307 E AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: C 2207 K
L: FNL 507 B + C 2207 K + H ...
HOUSING: 145.000
H1: FNL 507 B
H: 48.500
DDA: 130.000
FNL 512 A + 1212 K + H 212 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 1212 K
L: FNL 512 A + 1212 K + H 21...
HOUSING: 210.000
H1: FNL 512 A
H: 72.000
DDA: 189.000



FNL 516 A + 2216 K + H 316 PDF download