- SDAF 22524 4/1/16
SDAF 22524 4/1/16 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF225 and SDAF226 Series
| SDAF 22524 4/1/16 interchange LOYAL SDAF 22524 4/1/16 | |
| SDAF 22524 4/1/16 cross reference LOYAL SDAF 22524 4/1/16 | |
| SDAF 22524 4/1/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 22524 4/1/16 |
| d: | 2.0938 in |
| D: | LOR 111 |
| B: | 0.875 in |
| r(min): | 1.9375 in |
| r1(min): | 4 |
| Width: | 7.3750 in |
| Size: | SDAF524 x 4-1/16 |
| Weight: | 10.5000 in |
| Bearing Number: | SDAF225244-1/16 |
| Housing Construction: | 4.125 in |
| UPC Code: | 13.2500 in |
| Shaft Size Type: | 14.5000 in |
| Bearing Number | 22224K |
| Diameter S-1 | 4 1/16 in |
| A | 5.50 in |
| B | 16.5 in |
| C | 6.8750 in |
| D | 2.2500 in |
| E Max. | 14.5000 in |
| E Min. | 13.2500 in |
| F | 4.125 in |
| H1 | 10.5000 in |
| Oil Level K | 1.9375 in |
| L2 | 7.3750 in |
| Y | 2.0938 in |
| No. of base Bolts Required | 4 |
| Size of base Bolts Required | 0.875 in |