- SAF 22540 7/1/4
SAF 22540 7/1/4 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
| SAF 22540 7/1/4 interchange LOYAL SAF 22540 7/1/4 | |
| SAF 22540 7/1/4 cross reference LOYAL SAF 22540 7/1/4 | |
| SAF 22540 7/1/4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 22540 7/1/4 |
| d: | LOR 160 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF540 x 7-1/4 |
| r(min): | 17.1875 in |
| r1(min): | SAF225407-1/4 |
| Width: | 22.5000 in |
| Size: | 25.0000 in |
| Weight: | 23.7500 in |
| Bearing Number: | 7 1/4 in |
| Housing Construction: | 3.3750 in |
| UPC Code: | 8.000 in |
| Shaft Size Type: | 1.250 in |
| Bearing Number | 22240K |
| Diameter S-1 | 7 1/4 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-40 x 7-1/4 |
| Housing Only2 | SAF540 x 7-1/4 |
| A | 8.2500 in |
| B | 29.5000 in |
| C | 8.000 in |
| D | 3.3750 in |
| E | 23.7500 in |
| E Max. | 25.0000 in |
| E Min. | 22.5000 in |
| F | 5 in |
| Bolt Hole Length | 2.5 in |
| Bolt Hole Width | 1.250 in |
| H | 17.1875 in |