- FSAF 22517 2/13/16
FSAF 22517 2/13/16 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
| FSAF 22517 2/13/16 interchange LOYAL FSAF 22517 2/13/16 | |
| FSAF 22517 2/13/16 cross reference LOYAL FSAF 22517 2/13/16 | |
| FSAF 22517 2/13/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | FSAF 22517 2/13/16 |
| d: | LOR 51 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | FSAF 517 x 2-13/16 |
| r(min): | 7.250 in |
| r1(min): | FSAF225172-13/16 |
| Width: | 9.8750 in |
| Size: | 11.0000 in |
| Weight: | 10.4375 in |
| Bearing Number: | 2 13/16 in |
| Housing Construction: | 1.25 in |
| UPC Code: | 3.500 in |
| Shaft Size Type: | 0.625 in |
| Bearing Number | 22217K |
| Diameter S-1 | 2 13/16 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-17 x 2-13/16 |
| Housing Only2 | FSAF 517 x 2-13/16 |
| A | 3.75 in |
| B | 13.000 in |
| C | 3.500 in |
| D | 1.25 in |
| E | 10.4375 in |
| E Max. | 11.0000 in |
| E Min. | 9.8750 in |
| F | 2.125 in |
| Bolt Hole Length | 1.1875 in |
| Bolt Hole Width | 0.625 in |
| H | 7.250 in |