- SAF 22509 1/3/8
SAF 22509 1/3/8 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
| SAF 22509 1/3/8 interchange LOYAL SAF 22509 1/3/8 | |
| SAF 22509 1/3/8 cross reference LOYAL SAF 22509 1/3/8 | |
| SAF 22509 1/3/8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 22509 1/3/8 |
| d: | LOR 16 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF 509 1-3/8 |
| r(min): | 4.375 in |
| r1(min): | SAF225091-3/8 |
| Width: | 6.2500 in |
| Size: | 7.0000 in |
| Weight: | 6.6250 in |
| Bearing Number: | 1 3/8 in |
| Housing Construction: | 0.8125 in |
| UPC Code: | 2.3750 in |
| Shaft Size Type: | 0.500 in |
| Bearing Number | 22209K |
| Diameter S-1 | 1 3/8 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-9 x 1-3/8 |
| Housing Only2 | SAF 509 1-3/8 |
| A | 2.25 in |
| B | 8.2500 in |
| C | 2.3750 in |
| D | 0.8125 in |
| E | 6.6250 in |
| E Max. | 7.0000 in |
| E Min. | 6.2500 in |
| Bolt Hole Length | 0.875 in |
| Bolt Hole Width | 0.500 in |
| H | 4.375 in |