  • E/4BF/TRB/60MM/ECC
E/4BF/TRB/60MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-4-Bolt Bearing
E/4BF/TRB/60MM/ECC interchange LOYAL E/4BF/TRB/60MM/ECC
E/4BF/TRB/60MM/ECC cross reference LOYAL E/4BF/TRB/60MM/ECC
E/4BF/TRB/60MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/4BF/TRB/60MM/ECC
d: 2.63
D: 2.17
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 20 lb
Width: 0883450503785
Size: 2.362 in60 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2420 rpm
UPC Code: 1.51
Shaft Size Type: 9500 lb
Shaft Size 2.362 in60 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight20 lb
UPC Code0883450503785
Type E Closed Cover NumberEUC-F
Dimension B 4 in
Dimension L 6-7/8 in
Dimension A 3-9/16 in
Dimension J 5-3/8 in
Dimension A2 3/16 in
Bolt Diameter 5/8 in
Dimension D 15-5/16 in
Dimension d1 4-1/16 in
Dimension Ac 4.6375 in
Dimension d2 4.945 in