  • 462W/453E
462W/453E Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Imperial
462W/453E interchange LOYAL 462W/453E
462W/453E cross reference LOYAL 462W/453E
462W/453E Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 462W/453E
d: 1.79
D: 32.548 mm1.2814 in
B: 455
r(min): 3.3 mm0.130 in
r1(min): 2.290 mm0.09 in
Width: 1.74
Size: 17.1
Series: 58.6
r - Cup Backface "To Clear" Radius2 0.34
Design Units: Imperial
Db - Cup Backface Backing Diameter: 92.96 mm3.66 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 67.06 mm2.64 in
Series455
Cone Part Number462W
Cup Part Number453E
Design UnitsImperial
Bearing Weight1.1 Kg2.4 lb
Cage TypeStamped Steel
d - Bore57.150 mm2.2500 in
D - Cup Outer Diameter104.775 mm4.1250 in
B - Cone Width29.317 mm1.1542 in
C - Cup Width26.988 mm1.0625 in
T - Bearing Width32.548 mm1.2814 in
R - Cone Backface "To Clear" Radius12.290 mm0.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius23.3 mm0.130 in
da - Cone Frontface Backing Diameter62.99 mm2.48 in
db - Cone Backface Backing Diameter67.06 mm2.64 in
Da - Cup Frontface Backing Diameter99.06 mm3.90 in
Ab - Cage-Cone Frontface Clearance2 mm0.08 in
Aa - Cage-Cone Backface Clearance1.8 mm0.07 in
a - Effective Center Location3-7.1 mm-0.28 in
C90 - Dynamic Radial Rating (90 million revolutions)47900 lbf35200 N
C1 - Dynamic Radial Rating (1 million revolutions)530500 lbf136000 N
C0 - Static Radial Rating37200 lbf166000 N
Ca90 - Dynamic Thrust Rating (90 million revolutions)64540 lbf20200 N
K - Factor71.74
e - ISO Factor80.34
Y - ISO Factor91.79
G1 - Heat Generation Factor (Roller-Raceway)58.6
G2 - Heat Generation Factor (Rib-Roller End)17.1
Cg - Geometry Factor100.0946
KM 120.17 KgM60x2.03 mm7 mm73 mm80 mm