  • 462A/453E
462A/453E Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Imperial
462A/453E interchange LOYAL 462A/453E
462A/453E cross reference LOYAL 462A/453E
462A/453E Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 462A/453E
d: 1.79
D: 32.548 mm1.2814 in
B: 455
r(min): 3.3 mm0.130 in
r1(min): 2.290 mm0.09 in
Width: 1.74
Size: 17.1
Series: 58.6
r - Cup Backface "To Clear" Radius2 0.34
Design Units: Imperial
Db - Cup Backface Backing Diameter: 92.96 mm3.66 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 67.06 mm2.64 in
Series455
Cone Part Number462A
Cup Part Number453E
Design UnitsImperial
Bearing Weight1.1 Kg2.4 lb
Cage TypeStamped Steel
d - Bore57.150 mm2.2500 in
D - Cup Outer Diameter104.775 mm4.1250 in
B - Cone Width29.317 mm1.1542 in
C - Cup Width26.988 mm1.0625 in
T - Bearing Width32.548 mm1.2814 in
R - Cone Backface "To Clear" Radius12.290 mm0.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius23.3 mm0.130 in
da - Cone Frontface Backing Diameter68.07 mm2.68 in
db - Cone Backface Backing Diameter67.06 mm2.64 in
Da - Cup Frontface Backing Diameter99.06 mm3.90 in
Ab - Cage-Cone Frontface Clearance2 mm0.08 in
Aa - Cage-Cone Backface Clearance1.8 mm0.07 in