  • E/4BF/TRB/115MM/ECC
E/4BF/TRB/115MM/ECC Bearing | Type E Flange: 4-Bolt Bearing
E/4BF/TRB/115MM/ECC interchange LOYAL E/4BF/TRB/115MM/ECC
E/4BF/TRB/115MM/ECC cross reference LOYAL E/4BF/TRB/115MM/ECC
E/4BF/TRB/115MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/4BF/TRB/115MM/ECC
d: 1.97
D: 1.63
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 90.000 lb
Width: 0883450503556
Size: 4.528 in115 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1360 rpm
UPC Code: 1.13
Shaft Size Type: 27000 lb
E/4BF/TRB/1 1/2/ECO
Weight: 1.5 in
Bearing Number: 2.37
Housing Construction: 1.96
UPC Code: 0.7
Shaft Size Type: 0.87
Full Timken Part Number: 11.0 lb
E/4BF/TRB/2 1/4/ECO
Weight: 2.25 in
Bearing Number: 2.63
Housing Construction: 2.17
UPC Code: 0.7
Shaft Size Type: 0.87
Full Timken Part Number: 21.0 lb
E/4BF/TRB/2 3/16/ECO
Weight: 2.1875 in
Bearing Number: 2.87
Housing Construction: 2.38
Full Timken Part Number: 15.0 lb
E/4BF/TRB/2 1/4/ECC
Weight: 2.25 in