Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
- NUP2240EMA
NUP2240EMA Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
| NUP2240EMA interchange timken NUP2240EMA | |
| NUP2240EMA cross reference timken NUP2240EMA | |
| NUP2240EMA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP2240EMA |
| d: | NUP |
| D: | N |
| B: | 1100 |
| r(min): | 1000 |
| r1(min): | METRIC |
| Width: | 360.000 mm14.1732 in |
| Size: | 200 mm7.874 in |
| Weight: | 0.1545 |
| Chamfer rsmin: | 1870000 N420000 lbf |
| Static Load Rating Co: | 84.075 mm3.3100 in |
| Dynamic Load Rating C11: | 1220000 N274000 lbf |
| Width B: | 98.000 mm3.8583 in |
Weight: 90.00 mm3.5433 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 3700
Width B: 3200
O.D. D: METRIC
Weight: 200 mm7.874 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 990
Width B: 900
O.D. D: METRIC
Weight: 110.00 mm4.3307 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 2900
Width B: 2500
O.D. D: METRIC
Weight: 150.00 mm5.9055 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 2400
Width B: 2000
O.D. D: METRIC



NUP2240EMA PDF download