- NNU4152MAW33
NNU4152MAW33 Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Two-Row
| NNU4152MAW33 interchange timken NNU4152MAW33 | |
| NNU4152MAW33 cross reference timken NNU4152MAW33 | |
| NNU4152MAW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU4152MAW33 |
| d: | 180.000 mm7.0866 in |
| D: | 247.000 lb |
| B: | 760 rpm |
| r(min): | 710 rpm |
| r1(min): | 4540 kN1022000 lbf |
| Width: | 440.000 mm17.3228 in |
| Size: | 6 |
| Weight: | 7.5 mm0.30 in |
| Chamfer rsmin: | 16.0 mm0.63 in |
| Static Load Rating Co: | 0.2100 |
| Dynamic Load Rating C11: | 2840 kN639000 lbf |
| Width B: | 306.000 mm12.0472 in |
| Bore d | 260 mm10.2362 in |
| O.D. D | 440.000 mm17.3228 in |
| Width B | 180.000 mm7.0866 in |
| DUR/DOR F/E | 306.000 mm12.0472 in |
| Static Load Rating Co | 4540 kN1022000 lbf |
| Geometry Factor Cg2 | 0.2100 |
| Thermal Speed Ratings - Oil | 760 rpm |
| Thermal Speed Ratings - Grease | 710 rpm |
| Weight | 247.000 lb |
| Chamfer rsmin | 4.00 mm0.16 in |
| Chamfer r1smin3 | 4.0 mm0.160 in |
| Backing Shaft Diameter ds | 298.9 mm11.77 in |
| Backing Housing Diameter Ds | 402.0 mm15.83 in |
| Lubrication Groove g | 16.0 mm0.63 in |
| Lubrication Hole Diameter h | 7.5 mm0.30 in |
| Number of Lubrication Holes | 6 |
| Dimension S4 | 6.30 mm0.410 in |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6028/N | 3.5 Kg | 2.000 mm | 33.000 mm | 210.000 mm | 5600 rpm | 3800 rpm |