  • E/TU/TRB/75MM/ECO
E/TU/TRB/75MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Take Up: Wide Slot Bearing
E/TU/TRB/75MM/ECO interchange LOYAL E/TU/TRB/75MM/ECO
E/TU/TRB/75MM/ECO cross reference LOYAL E/TU/TRB/75MM/ECO
E/TU/TRB/75MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/75MM/ECO
d: 2.26
D: 1.87
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 30 lb
Width: 0883450508704
Size: 2.953 in75 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2060 rpm
UPC Code: 1.30
Shaft Size Type: 10000 lb
Shaft Size 2.953 in75 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight30 lb
UPC Code0883450508704
Type E Open Cover NumberEUDR-75MM
Dimension B 4-1/2 in
Dimension L 9-3/16 in
Dimension A1 1-13/16 in
Dimension L3 4-3/4 in
Dimension N 1-11/16 in
Dimension N1 1-1/2 in
Dimension H2 4-15/16 in
Dimension d1 4-23/32 in
Dimension H1 5-15/16 in
Dimension H 6-3/4 in
Dimension A2 3 in
Dimension Ac 4.3 in
Dimension d2 5.65 in