- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30232M/Y30232M
X30232M/Y30232M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30232M/Y30232M interchange LOYAL X30232M/Y30232M | |
| X30232M/Y30232M cross reference LOYAL X30232M/Y30232M | |
| X30232M/Y30232M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30232M/Y30232M |
| d: | 52 mm2.0472 in |
| D: | 30232 |
| B: | 3 mm0.12 in |
| r(min): | 4 mm0.16 in |
| r1(min): | 543 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 266 mm10.47 in |
| Series: | 185 mm7.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 269 mm10.59 in |
| Design Units: | 178 mm7.01 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 290 mm11.4173 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 160 mm6.2992 in |
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X30232M/Y30232M PDF download