- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP24049/JP24010
JP24049/JP24010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP24049/JP24010 interchange Timken JP24049/JP24010 | |
| JP24049/JP24010 cross reference Timken JP24049/JP24010 | |
| JP24049/JP24010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP24049/JP24010 |
| d: | 42.000 mm1.6535 in |
| D: | JP24000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 804 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 304.04 mm11.97 in |
| Series: | 257.05 mm10.12 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 310.90 mm12.24 in |
| Design Units: | 251.97 mm9.92 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


JP24049/JP24010 PDF download